Liam Ó Maonlaí - To Be Touched
7.10.2009 | Autor: Jiří Moravčík
Liam Ó Maonlaí - To Be Touched
Sám o sobě představuje Liam Ó Maonlaí, zakladatel a zpěvák slavné irské skupiny Hothouse Flowers, světoběžníka. V Rajasthanu studoval indickou hudbu, projel Austrálii, Japonsko a s irským dudákem Patrikem Keenanem vystoupil před dvěma lety na unikátním festivalu Dezert Blues v Mali. Filmový dokument Dambé: The Mali Project pak Liama zachycuje při hraní s Ali Farka Tourem, Afelem Bocumem a skupinami Tartit a Tinariwen. Setkal se tam také s Toumani Diabatem, nejlepším africkým hráčem na jednadvacetistrunnou harfu koru, jejíž dávno tušenou spřízněnost s irskou harfou pak zkoumali na společných koncertech po Evropě.
Vloni na podzim, jakoby si po všech těch předešlých zážitcích udělal Liam chvilku pro sebe: v Praze se posadil za klavír, o něhož se občas opře Markéta Irglová, a v návalu niterné potřeby spontánně napsal deník svého vnitřního já. Ze ždibců emocí vytvořil slova. Uvolněně, až pastorálně nahlédl do trhlin života a ubezpečil se, že zázrak čekání na lásku, i když s pocitem viny, existuje.
Spousta Liamových nahozených dojmů nabude srozumitelnosti až na poněkolikáté – například, že spící láska dokáže být veselá. Neveršuje nazdařbůh, proud myšlenek ho ale přemohl, a tak konverzaci s posluchači občas nahradí monolog. Střídmá, minimalistická klavírní hra pak před ním ustupuje do pozadí. Ale ne napořád: v nádherné variaci na starý irský styl zpěvu sean nós, v gaelštině zazpívané skladbě Siobhán Ní Dhuibhir, ze vší ztichlé zadumanosti alba Liam vybočí, projde prsty po bodhranu a foukne do píšťaly. Tajemně zamotané milostné vyznání Saved probarví elektrickým klavírem, harfou a hlasem Glena Hansarda, vzpomínky na Austrálii – Mimi Dreaming Song – pak mbirou a ambientní vokální koloraturou Markéty. Do Prahy přijel Liam pouze se třemi hotovými skladbami, zbývající se zrodily v přítmí pražského studia. Nějak podobně, když si s hlavou k prasknutí nevěděla rady, se ke klavíru kdysi dávno usazovala už nežijící newyorská písničkářka Laura Nyro.
Body:






časopis Harmonie 2009/07
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-recenze/Liam-O-Maonlai-To-Be-Touched~07~rijen~2009/
Komentáře
&;








