Varhany pro akademii

Cestovatelská dvojice Hanzelka – Zikmund byla velmi populární zejména v padesátých a šedesátých letech. Z návštěvy více než stovky zemí napsali řadu knih a pořídili množství filmových dokumentů. Protipólem rušného cestovatelského života byla Jiřímu Hanzelkovi hudba, zejména hra na varhany v tichu domova. Ve své pražské vile měl klasické píšťalové varhany a hrál na ně neobyčejně dobře. Byly mu útěchou i v době, kdy se po roce 1968 oba slavní cestovatelé dostali na seznam osob, které nesměly vyjíždět do zahraničí. Jejich knihy byly staženy z prodeje, filmy z pláten kin i televizních obrazovek. Snahou tehdejšího režimu bylo zcela na ně zapomenout. Finanční problémy a starost o rodinu s dvěma dětmi donutily Ing. Hanzelku, k jeho velké lítosti, varhany prodat. Mimochodem, dnes jsou umístěny v koncertním sále v Písku a dosud se na ně hraje.

Varhany pro akademii

Po převratu v roce 1989 se mnoha lidem radikálně změnil život. Také Jiří Hanzelka opět dostal pas a mohl vyjet za hranice. Na světovém ekonomickém fóru v Davosu se náhodně seznámil s Američanem Jamesem H. Ottawayem juniorem. Jeho otec byl mimo jiné zakladatelem a majitelem známého deníku Wall Street Journal a několika dalších novin. Mladý James, ačkoliv vystudoval archeologii, časem převzal ekonomické aktivity po otci. Rád se zajímal o dění v bývalých socialistických zemích a u nás se například podílel na technickém vybavení několika novin, které vznikly po roce 1989. Při rozhovoru s Ing. Hanzelkou v Davosu došlo i na hudbu, protože Ottawayova dcera je učitelkou hry na klavír. Když uslyšel o prodaných varhanách, osvědčil svou pověst velkého dobrodince. Nabídl se, že zakoupí varhany nové, elektronické. Jiří Hanzelka souhlasil s podmínkou, že je v závěti odkáže pražské HAMU. Dohoda byla uzavřena, varhany přicestovaly z Ameriky a u Hanzelků opět zaznívaly skvostné tóny varhanní hudby.

Proč varhany daroval Jiří Hanzelka pražské škole už teď? Důvod je šlechetný, i když trochu smutný. Slavný cestovatel žije v posledních letech v nemocnici, protože má nemocné klouby a nemůže chodit. Bylo mu líto, že varhany zahálejí, tak se rozhodl předat je škole hned.

Na instalaci v Galerii Lichtenštejnského paláce byl přítomen i pan James H. Ottaway jr. s manželkou a řada osobností české hudby. Součástí byl malý koncert, na kterém mladí varhaníci – posluchači HAMU Jiřina Marešová, Tomáš Flégr a Petr Hostinský předvedli, že nástroj má opravdu skvělý zvuk, pro laika nerozpoznatelný od klasických píšťalových varhan.

Dohled nad instalací varhan měl prorektor AMU, prof. Ing. Václav Syrový, CSc., který upřesnil informace o nástroji a firmě: „Americká firma Allen se zabývá výrobou varhan už od druhé poloviny 30. let minulého století. Je pokládána za naprosto špičkovou firmu ve světě. Říká se, že je Rolls-Roycem mezi výrobci elektronických varhan. Jde o nástroje čistě digitální. Jejich princip spočívá v tom, že se zvuk klasických varhan sejme do počítače a uloží do paměti příslušného nástroje. Počítač zvuky vybavuje při hraní, je jakousi elektronickou replikou skutečných nástrojů. Píšťaly nahrazuje šest reproduktorů, přičemž každý přenáší svou část hlasů, což dělá dojem plastického prostoru. Varhanní zvuk je dokonalý. Je to pro varhaníky ideální cvičný i koncertní nástroj. Mohou ho mít doma a poslouchat hudbu třeba o půlnoci na sluchátka. Navíc tyto nástroje nezabírají mnoho místa. Zde v Lichtenštejnském paláci jsou varhany umístěny na pojízdném pódiu, takže se mohou posouvat podle potřeby. Cenově jsou elektronické varhany o něco levnější než klasické varhany píšťalové. Ovšem firma Allen má nástroje nejen vysoce kvalitní, ale luxusní i po finanční stránce. Ještě bych chtěl dodat, že Ing. Hanzelka je výborným varhaníkem, žádným běžným amatérem. Známe se už léta. Chodíval jsem mu opravovat varhany k nim domů, když měl ještě píšťalové. Allenovy elektronické varhany odbornou péči nepotřebují. Nejsou poruchové. Je to nástroj pro trvalé potěšení.“

Sdílet článek: