Janáčkův máj

Ve dnech 21. května až 8. června se rozezní sály Domu kultury města Ostravy, Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, prostory Hornického muzea, Slezskoostravského hradu, ale rovněž interiéry Divadla Antonína Dvořáka a Divadla loutek Ostrava klasickou i jazzovou hudbou.

Janáčkův máj je věnován především klasické hudbě, ale již tradičně své místo na něm nalezne jak zmíněný jazz – v letošním 32. ročníku Boris Urbánek a skupina TUTU, tak mluvené slovo a tanec. To první hned dvakrát: večer shakespearovských sonetů a komorní hudby „Obnov svou sílu, lásko“, jehož protagonisty budou T. Medvecká, O. Kepka, K. Englichová a K. Berková a podruhé v komorním činoherním představení o Marii Callas „Mistrovská lekce“ s Eliškou Balzerovou v hlavní roli. Tanec bude zastoupen Evropskou taneční laboratoří č. 1, konkrétně třemi tanečnicemi: Dorou Hoštovou, Roser Lopes Espinoza a Susanne Martin. Největším programovým „přesahem“ letošního Janáčkova máje bude vystoupení nejlepší představitelky dnes celosvětově populárního portugalského fado Mariza!

Samozřejmě dominantou zůstane řada symfonických koncertů. Velkolepou přehlídku filharmonií otevře již na zahajovacím koncertu Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice, pokládaný v současnosti za nejlepší polské symfonické těleso. Na dalších koncertech pak vystoupí Brněnská a Janáčkova filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie B. Martinů, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK a tuto symfonickou řadu, ale i celý festival, uzavře Česká filharmonie. Za dirigentskými pulty jmenovaných orchestrů stanou většinou jejich šéfové Gabriel Chmura, Petr Altrichter, Leoš Svárovský, Jakub Hrůša a Zdeněk Mácal. Janáčkovu filharmonii jako host bude dirigovat Tomáš Netopil a Pražské symfoniky bude řídit jejich

čestný šéfdirigent a letošní jubilant Serge Baudo.

Neméně zajímavou a kvalitní nabídku představují rovněž komorní festivalové večery. Klavírní recitál Ivana Klánského, Alexander String Quartet s Kateřinou Váchovou nebo „Janáčkovský večer“ s klavíristou Martinem Kasíkem a pěvci Veronikou Hajnovou a Jaroslavem Březinou. Díky rekonstrukci nádherných varhan z 30. let minulého století v novogotickém kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích může již druhým rokem Janáčkův máj nabídnout kvalitní a mimořádný zážitek. Letos se o něj postará tvorba B. Martinů, Ch. Widora a F. Poulenca a laureát soutěže Pražského jara varhaník Petr Čech, Camerata Janáček a dirigent Tomáš Hanák. Jedno z největších festivalových očekávání je pak vkládáno do večera Gidona Kremera a jeho souboru Kremerata Baltica.

Jako jediný festival v České republice zařadil Janáčkův máj do svého letošního programu večer „Múzy mají mnoho tváří II“, kdy společně vystupují handicapované a zdravé děti. Dvojka v názvu označuje logicky již druhý večer a můžeme bez nadsázky hovořit o bienále a úspěšném zrodu tradice mimořádného hudebního, uměleckého, ale i společenského projektu.

Programově drží festival již řadu let koncepci přístupnosti a výjimečnosti. Na jedné straně se tedy objevují díla obecně známá a oblíbená, ale v zajímavé a vrcholné interpretaci (Beethovenova 7. symfonie v nastudování Gabriela Chmury a Národního symfonického orchestru polského rozhlasu, Berliozova Fantastická symfonie v podání S. Baudo a Symfonického orchestru FOK, Carmina burana C. Orffa s předními sólisty opery Národního divadla moravskoslezského, Českým filharmonickým sborem Brno, Janáčkovou filharmonií a v nastudování Tomáše Netopila – navíc v atraktivním prostředí Slezskoostravského hradu…).

Na straně druhé jsou to ne příliš frekventované skladby klasiků (Šostakovičova 13. a Mahlerova 1. symfonie, Boulognův houslový koncert apod.) a díla českých autorů (Trojan, Mácha, ale i Janáček či Martinů, kteří bohužel stále nepatří mezi posluchači k vyhledávaným skladatelům).

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj věrný novátorskému a pokrokovému duchu skladatele, jehož jméno hrdě a zároveň s pokorou nese, doplňuje v letošním roce komorní a symfonické koncerty jak dalšími hudebními žánry, tak tanečními a činoherními večery, ale rovněž filmovými představeními (s hudbou J. Klusáka) a výstavami. Tři festivalové týdny budou plné krásných uměleckých zážitků a vzhledem ke stavu prodaných a rezervovaných vstupenek určitě i plných sálů.

Sdílet článek: