muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klasická hudbaDebut: Jan Špaček

17.1.2006 | Autor: Marie Jenovéfa Kučerová | sekce: klasická hudba jazz - články

Jan Špaček

Jan Špaček

Josefu Špačkovi se vyplnil dávný sen studovat hru na housle v USA, a to ve ve filadelfském Curtis Institute, kam byl přijat po náročných zkouškách (úspěšnost 6%) a obdržel stipendium na čtyři roky.
Housle vzal poprvé do rukou ve dvou letech. Po brněnských začátcích pokračoval na ZUŠ v Praze u H. Metelkové. Rodina mu poskytovala hudební zázemí: otec Josef Špaček je violoncellista v ČF, sourozenci také hrají na různé nástroje. Hudba je mu vším, a i když se často věnuje sportům (fotbal, ping-pong, lyžování), neumí si představit, že by dělal něco jiného. Následovalo studium na hudebním gymnáziu (GJN) u P. Prantla a na konzervatoři u J. Foltýna, kde pokračuje v externím studiu. Již v devíti letech hrál v Rudolfinu Bachův Dvojkoncert d moll s Josefem Sukem a Pražskou komorní filharmonií, poté účinkoval s dalšími českými orchestry v koncertech Mendelssohna-Bartholdyho a Paganiniho (Český filharmonický komorní orchestr, Hradecká filharmonie, Komorní orchestr Berg a další). Mezi nejvýznamnější soutěžní úspěchy patří absolutní vítězství v Kocianově soutěži (1999) a účast na semifinále soutěže Yehudi Menuhina v Londýně. "Soutěže jsou pro mne celkem stresující, cílem však nemusí být vyhrát, ale samotná účast je velkou zkušeností," říká Josef Špaček. V houslovém repertoáru hraje vše, rád si poslechne i jiné žánry. K hudbě Dvořákově má však velmi blízký vztah.
Mezi Špačkovi další učitele patří S. Shipps (USA), R. Ricci (Francie); J. Laredo a I. Kavafian z Curtis Institute. "Myslím, že je dobré studovat u hodně profesorů. I když často mají podobné názory, každý řekne něco trochu jiného a student si z toho může vzít, co chce. S učiteli na Curtisu jsem velmi spokojený, oba se vzájemně doplňují, každý mi něco dá. Oproti pražské konzervatoři se zde mnohem více vyžaduje od studenta rychlosti při nastudování skladby." Kromě sólového studia se zde věnuje komorní a orchestrální hře. V budoucnu se pokusí využít příležitosti konkurzu u významného amerického orchestru (například Filadelfské filharmonie), který vede ke společnému koncertu. Celkovou přátelskou a rodinnou atmosférou na Curtis Institute je velmi nadšený.
I přes velkou vzdálenost se Josef Špaček snaží udržet si koncertní kontakt s domovinou: v lednu 2005 hrál na koncertě v Sukově síni (koncert v rámci cyklu "Filharmonikové a jejich hosté"), v červnu tohoto roku absolvoval několik koncertů v Praze a v dalších městech České republiky jako sólista, komorní hráč se Starling trio (Petr Špaček - violoncello, Lukáš Vondráček - klavír) a jako sólista s orchestrem (Míčův komorní orchestr). V létě pak absolvoval kurzy v Plzni (1. ročník "International Pilsner Academy") u svého učitele S. Shippse a v Luhačovicich kurz u V. Hudečka. Na podzim pak zpátky do Ameriky... Doufejme však, že bude ve svých koncertních návratech tento houslista pokračovat.

Psáno pro: časopis Harmonie 2005/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Debut-Jan-Spacek~17~leden~2006/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.