muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
hledat festival
hledat proběhlé akce
jen doporučené

festivalyZačala Alternativa 2015. V přehlídce Malá Alternativa uspěla elektronika

9.11.2015 | Autor: PR | sekce: festivaloviny

Alternativa 2015

V sobotu 7. listopadu začal 23. ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa. Osmidenní akci zahájila přehlídka začínajících hudebních projektů Malá Alternativa. V Kaštanu se během večera představilo pět vybraných finalistů. U odborné poroty zvítězil berlínský mix post rocku, country a dronu Sestra. Vystupující česká polovička česko-italského dua usazeného v Německu tak dostala 10.000 Kč na podporu své umělecké činnosti. Cenu diváků získal elektronoisový virvál Flush Buttons z Nového Boru.

Letos se stala krásná věc: vítězný projekt se totiž peněžní ceny vzdal a částku rozdělil mezi ostatní. Všichni vystupující byli skvělí a zároveň je každý úplně jiný, jak už to kategorie alternativa nabízí. Velmi těžko se proto hodnotí, kdo je nejlepší. Rozdíly v umístění byly velmi těsné u odborné poroty i u ceny diváků. Tím, že se vítěz rozhodl odměnit všechny, problém vyřešil za nás,“ popsal sobotní večer porotce Luboš Jeřábek ze Svazu autorů a interpretů.

Festival pokračuje v pondělí vernisáží výstavy Rizikové hobby v Čítárně Unijazzu. Expozice mapuje pražskou alternativní scénu 70. a 80. let. Kromě dobových fotografií nabídne i jedinečné artefakty, například vlastnoručně vyrobenou kytaru Luboše Fidlera. „Nástroj jsem postavil v roce 1971. Jmenuje se Chleba a sestává z krku nějaké demolované 12ti strunné kytary a ze mnou otesaného kusu dřeva, který jsem dostal od pana hajného Kálala na Velkém rybníce u Karlových Varů. Pod strunami jsou stále patrné 42 let staré krvavé skvrny z mého vůbec prvního koncertu, kde jsem se při vášnivém trsání zranil o snímač,“ popsal nástroj Fidler.

Úterní večer bude patřit historicky první klubové noci. Festival se přesune hned do šesti klubů na trase Břevnov, Dejvice, Nové Město, Žižkov a Vršovice. Do Café V lese přijede francouzsko-švýcarské basové trio Leon KTT, role předkapely se ujme český industriální projekt Interpretace. V Už jsme doma hosté najdou poeticko-hudební projekt Vlákna básníka Jaroslava Čížka a hudebníka Oldřicha E. Poděbradského. Komunitní prostor Punctum prolne zasněná ambientní elektronika KLC Kmity: pod názvem se skrývají tři producenti Starf, Selectone a Tono společně s efektivními vizuály VJe Screensavera. Další akce se odehrají v Čítárně Unijazzu, Hus23 a Kavárně Únik.

Ve středu festival zamíří do dalšího netradičního prostoru. Ve spolupráci se SlashDashBackSlash a sdružením Serpens se uskuteční koncert německých experimentátorů Kammerflimmer Kollektief v podmanivém interiéru Libeňské synagogy, před KK vystoupí psychedelické jazzové arménsko-ukrajinsko-rakouské kvarteto ve složení Bagdasarov/Pollack/Schweighart/Vatagin.

Závěrečné tři dny festivalu – čtvrtek až sobota 12.–14. 11. – se již tradičně odehrají v Malostranské besedě. Hvězdami letošního ročníku budou španělští Seward, švédské freejazzové seskupení Fire! nebo speciální projekt francouzského tria TOC s českou dechovou sekcí The Compulsive Brass, který vznikl právě a pouze pro tuto příležitost.

Alternativa 2015
23. ročník mezinárodního hudebního festivalu
7.–14. 11. 15

Kompletní program festivalu na http://alternativa-festival.cz/program.
FB event: https://www.facebook.com/events/528590163973909/.
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/festivaloviny/Zacala-Alternativa-2015-V-prehlidce-Mala-Alternativa-uspela-elektronika~09~listopad~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.