muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní
hledat festival
hledat proběhlé akce
jen doporučené

festivalyIslandský festival Iceland Airwaves hlásí Björk, Beach House, Yoko Ono a spoustu domácích lahůdek

16.8.2011 | Autor: Lukáš Janičík | sekce: festivaloviny

Iceland Airwaves

Iceland Airwaves

Přestože se již může zdát, že se letošní festivalová sezóna pomalu chýlí ke konci, na Islandu tomu tak ještě zdaleka není. Hlavní festivalová událost se zde má teprve odehrát. Řeč je samozřejmě o hudebním festivalu Iceland Airwaves, který každoročně láká tisíce mezinárodních návštěvníků do nejseverněji položeného hlavního města světa, aby si po dobu pěti říjnových dní užili poněkud netradiční festival, který svou ojedinělostí dokáže hravě konkurovat přefestivalované Evropě.

Letošní line-up je v tuto chvíli teprve zhruba z poloviny uveřejněn. Už teď je ovšem jasné, že o několik neobyčejných hudebních zážitků je postaráno. Islandská avantgardní zpěvačka Björk představí ambiciózní projekt Biophillia (více info zde) v rámci osmi vyprodaných koncertů pro intimní počet diváků (750) v čerstvě postavené hypermoderní multifunkční hale Harpa, přičemž nutno podotknout, že na dvě z těchto vystoupení je ještě připravena třetina lístků pro držitele festivalových pásků, které se v den konání rozdají formou „kdo dřív přijde, na Björk půjde“.

VIDEO: Björk - CrystallineVětšina ostatních koncertů se pak odehraje v místních klubech v samém srdci Reykjavíku. Představí se zde např. vdova Johna Lennona Yoko Ono s její doprovodnou kapelou Plastic Ono Band, smyčcový indie písničkář Owen Pallett, američtí synth-dream-popaři Beach House, akustický freak-folkový projekt tUnE-yArDs, britská kytarovka The Vaccines, kanadská směsice shoegaze a dream-popu Young Galaxy anebo americký chill v podobě projektu Active Child.

Nejsou to ovšem pouze zahraniční jména, kterými festival láká potenciální návštěvníky. Poměrně podstatnou část festivalu hrají také kapely pocházející přímo ze samotné „země ohně a ledu“, jejíž celková populace je mimochodem srovnatelná s počtem obyvatel Brna. Kde na evropských festivalech slouží tuzemské kapely jako jakási výplň mezi denním světlem a očekávaným večerním headlinerem, tady je tomu skoro naopak. Islandská hudební scéna patří v současnosti k jedné z nejsledovanějších a letos ji na festivalu budou zastupovat mimo jiné elektroničtí ostřílenci Gus Gus, moderní skladatel klasické hudby Ólafur Arnalds a jeho písničkářská sestřenice Ólöf Arnalds, dále také sólové projekty členů Seabear – tedy zpěváka Sin Fang a klávesistky sóley, post-rockoví For a Minor Reflection, disco parodující Berndsen, písničkářský Snorri Helgason anebo popová Lára.

Vedle sympatického line-upu se ale také na ojedinělosti festivalu podílí takový festivalový program-neprogram. Ten je složen ze spontánních koncertů větších i menších umělců na očekávanějších i méně očekávanějších místech jako jsou kavárny, bary, zapadlé uličky Reykjavíku, ale také zkušebny místních islandských kapel, které jsou při této příležitosti otevřeny široké veřejnosti, anebo youth hostely, jak je například vidno na záznamu z takového vystoupení britských Bombay Bicycle Club.

VIDEO: Bombay Bicycle Club - Always Like This (off venue show @ Iceland Airwaves)Aktuální cena celofestivalového lístku vyjde přibližně na 2 400 Kč, ale v prodeji jsou také balíčky zahrnující letenku a případné ubytování za zvýhodněnou cenu. Více informací naleznete na festivalových stránkách.

Iceland Airwaves, Reykjavík (IS), 12. – 16. 10. 11
Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/festivaloviny/Iceland-Airwaves-islandsky-festival-hlasi-Bjork-Beach-House-Yoko-Ono-Owena-Palletta-a-spoustu-domacich-lahudek~16~srpen~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;
www odkazy
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.