Muzikus.cz homepage
přihlášení uživatele
PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE JE ZRUŠENÉ
vyhledávaní

ostatníStraight Edge - Nejen boj proti konformismu

29.3.2012 | Autor: Martin Hrdlička | sekce: echo
Hudební a životní styl spolu odjakživa tvořily silné pouto. Ať už se jednalo o integrování se mezi skupinu lidí poslouchající stejnou hudbu pomocí konkrétní image nebo o vyjádření svých životních názorů pomocí hudby. Každá dekáda měla svůj jasně rozeznatelný styl. V 60. letech to byli hippies, v 90. letech tzv. generace X spojená s hudbou grunge. Existuje však momentálně nějaký styl,který spojí hudbu a názor na svět v jeden celek, jenž by v současné době mohl mít stejný dopad na společnost jako ty dávno minulé?

Odpovědí by pro mnohé mohla být filozofie Straight Edge. Ta se poslední dobou stále častěji dostává do podvědomí lidí. Hlavními znaky tohoto myšlení je odmítání jakýchkoliv drog, omamných látek, alkoholu a promiskuitního chování. Také je spojeno s vegetariánstvím, veganstvím a ochranou práv zvířat.

S hudbou se tyto myšlenky začaly pojit však už dříve. Za zlomové se dají považovat 80. léta, kdy kapela Minor Threat v čele se zpěvákem Ianem Mckayem, použila spojení Straight Edge jako název své písně. Za jakýsi manifest této subkultury se dá považovat píseň Out Of Step (with The World) od téže kapely.

,,(I) Don't smoke
Don't drink
Don't fuck
At least I can fucking think

I can't keep up,
Can't keep up
Can't keep up
Out of step with the world"


Takto radiální postoj vznikl coby reakce na tehdejší dobu bohatou na drogy a jiné látky, které ovlivňovaly úsudek a myšlení lidí. Postupem času se rozšířil napříč celou punkovou scénou mezi její všemožné odnože.

VIDEO: Minor Threat - Straight Edge



Život s X na rukou

Snahou všech subkultur je nejen odlišit se myšlenkově, ale také se vyhradit vůči většině pomocí různých specifických rysů, ať už se jedná o oblékání, účes nebo tetování. Straight Edge našli svůj hlavní symbol v podobě písmene X. Vznik tohoto poznávacího znamení se datuje do roku 1980 a je spjat s kapelou The Teen Idles, při jejímž koncertě ve městě Washinghton bylo neplnoletým napsáno na hřbet rukou X z toho důvodu, aby jim nebyl podáván alkohol. Tím začalo být písmeno X spojováno s kulturou Straight Edge. Lidé si jej začali psát nebo dokonce tetovat na ruce. Toto je však trnem v oku mnoha přívrženců, kteří tvrdí, že není důležité projevovat se tímto stylem. Jelikož jako s každou novou neokoukanou subkulturou přichází také lidé, kteří zcela nechápou hodnoty, které daná subkultura vyznává. Ti pak mohou svým nevhodným jednáním vrhat špatné světlo na ostatní. Například v 90. letech byly zaznamenány fyzické útoky vyznavačů Straight Edge vůči lidem, kteří kouřili a popíjeli alkohol na ulici, čímž vlastně bylo porušováno jedno ze základních pravidel a to vzájemné tolerance mezi lidmi. Tyto případy pak v lidech vyvolávají předsudky a pomáhají utvářet mylný názor veřejnosti. Velmi často se můžeme setkat s názorem, že člověk, který poslouchá tvrdší hudbu, se automaticky rovná nevyrovnaný agresivní jedinec. Opak bývá však dost často pravdou. Pokud zavítáte na akci organizovanou vyznavači Straight Edge, tak zaslechnete převážně hudbu poněkud tvrdšího rázu, ale agresivní chování návštěvníků budete hledat velmi těžce. Za to například na místní diskotéce, si troufám tvrdit, vám to moc dlouho trvat nebude.

Z klubů na stadiony

I když můžeme sledovat uznávaní tohoto životního stylu propojeným s hardcore hudbou především spíše na klubové úrovni, v poslední době se stále více dostává do podvědomí veřejnosti. Svou roli v tom hrají bezpochyby kapely jako například Anti-flag, AFI nebo v poslední době stále více populárnější formace Rise Against. Většina členů těchto kapel se hlásí k ideologii Straight Edge. Vliv tohoto smýšlení můžeme najít v mnoha jejich písních a videoklipech, které se zaobírají týráním zvířat, bojem proti nacionalismu, homofobii nebo ochranou lidských práv.

VIDEO: Rise Against - Ready To Fall



Podstata Straight Edge není o tom, soudit ostatní podle toho, jestli pijí alkohol, berou drogy nebo jiné omamné látky, jde především o respekt vůči ostatním a vymezením se daným stereotypům, které nastolila společnost kolem nás. Ať už na to pohlížíte negativně nebo pozitivně, je třeba uznat, že se jedná o zajímavý směr, jakým se může člověk v dnešní konzumní společnosti vydat.
Online verze stránky: https://www.muzikus.cz/echo/Straight-Edge-Nejen-boj-proti-konformismu~28~brezen~2012/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.