muzikus.cz na

facebook twitter
homepage
DionSpiri
DionSpiri Hodnota umění
 
blog
 
Hodnota umění

5.12.

Sociální sítí profičela jedna příhoda. každý to četl a jeden z deseti sdílel:

"V newyorském metru hrál 45 minut houslista. Hrstka lidí se zastavila, pár zatleskalo a houslista vybral buskingem asi 30 dolarů. Nikdo to nevěděl, ale houslistou byl Joshua Bell, jeden z nejlepších hudebníků na světě. V tom metru zahrál Joshua jednu z nejsložitějších skladeb, jaké kdy byly napsány, s houslemi v hodnotě 3,5 milionu dolarů. Dva dny předtím, než hrál v metru, vyprodal Joshua Bell jedno bostonské divadlo a místa k sezení stála v průměru asi 100 dolarů. Experiment prokázal, že neobyčejnost, zvláštnost a výjimečnost v běžném prostředí „nezáří“ a je tak často přehlížena a podceňována. Všude jsou skvěle talentovaní lidé, kterým se nedostává uznání a odměny, kterou si zaslouží. Jakmile se však vyzbrojí hodnotou a sebedůvěrou a odstraní se z prostředí, které jim neslouží, prosperují a rostou."

Je ale docela možné, že to dokazuje ještě jednu pravdu: Přepočitatelná hodnota toho, co děláte, co umíte, nebo co vytváříte, a někdo za to platí, je relativní.

Může to být vlastně mnohdy nadhodnocené, hodnota toho může být přemrštěná. Pokud by nějaký náhodný 100 násobně horší houslista (podpořen propagací a reklamou a promo zázemím) dokázal prodat jedno či dvě sedadla po 100 USD v Bostonské koncertní síní, nějakému snobskému páru, který oplývá tučným kontem, zato umění nerozumí, pak je na zváženou, zda umění rozumí skutečně 100% těch, kdo na koncerty chodí. Naprosto stejné je to s malíři, kuchaři, sochaři nebo fotografy.

Celý problém je totiž v tom, že umělecká tvorba, jako taková, se prodávat a přepočítávat na nějaký stabilní peněžní kurz nedá.

Dostal Michelangelo Buonarroti zaplaceno jen za svůj čas strávený nad kusem mramoru, kterou proměnil v sochu Davida? Michelangelo za sochu Davida údajně dostal 900 zlatých dukátů, což prý bylo víc, než vydělal za celý svůj život jeho současník Leonardo da Vinci.

Až do roku 2002 nebylo známo, kolik dostal Michelangelo zaplaceno za strop v Sixtinské kapli. Od této doby se ví, nebo spíše předpokládá, že částka, kterou vyinkasoval, odpovídá sumě tří tisíc sto dvaceti jeden zlatých florenů a devatenácti soldů.

Zlatý florén byl dukát s hmotností 3,5580 g a vysokým obsahem čistého zlata 3,520 g (jiný zdroj uvádí: hmotnost 3,5480 g a podíl zlata 3,520 g )

Dnes 2022 se dá Lucemburský Zlatý Floren koupit za 5500,- Kč to znamená ze Buonarroti by dnes dostal za strop kaple dostal 17 165 500,-Kč, což je zhruba 4 291 000,-Kč za rok neboli 357600,-Kč měsíčně

Existují ještě odvážnější propočty:
- 1 florentský florin = 300 dukátů
- 1 dukát prý zhruba odpovídal 1 USD v roce, kdy 1 USD představoval 28.782 Kč (r.1994).

- roční příjem farního kněze byl 3-4 000 dukátů

- mzda jezdce ve zbroji jedoucího na 90 dnu do bitvy 2500 dukátů = 8 florinů

To by znamenalo, že Michelangelo mohl na Sixtinské kapli vydělat 3121 florinů = 936300,- dukátů / respektive USD, suma sumárum

26 948 586,-Kč

A co je nemáně podstatné, byly smlouvy o dílo. Každá smlouva zahrnovala nejen materiální a finanční podmínky, ale obě smluvní strany věnovaly náležitou pozornost následkům, které vyplývaly z nedodržení práce nebo z nekvalitního provedení.
Umělec Buonarroti se tak ocitl v roli prostého řemeslníka...

(poznámka: Výzdoba stropu v Sixtinské kapli přitom byla pro Michelangela velkou přítěži, ale i přesto, že na této zakázce pracovat s nevolí a bez velkého zaujetí, se mu podařilo vytvořit dokonalost z jiných sfér. Papež Julius II. Michelangela k této práci přímo nutil.
Na výmalbě stropu Sixtinské kaple, na které figuruje více než tři sta padesát figur, pracoval celé čtyři roky - přes pět set metrů čtvrtečních souvisle vymalované plochy, která je pokryta jednotlivými postavami.

Tím bylo překonáno vše, co do té doby bylo vytvořeno lidskou rukou. Fresky, které na strop Sixtinské kaple Michelangelo nanesl, patří k nejčastěji komentovaným výtvarným dílům.)
 
 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.