muzikus.cz na

facebook twitter
homepage
Blue Rocket
Blue Rocket 1. Beatový festival rozproudil Teplice
 
blog
 
1. Beatový festival rozproudil Teplice

19.10.2011

Blue Rocket a The Yardbirds tleskalo teplické publikum při kytarových sólech

TEPLICE/ Při koncertu britských The Yardbirds v estrádním sále Domu kultury si fanoušci rockové muziky v Teplicích užili splnění dalšího snu. Legendární kapela se 14. října své role headlinera 1. Beatového Festivalu ujala s bravurou ostřílených muzikantů. Koncert The Yardbirds byl očekávaným, ale rozhodně ne jediným vrcholem festivalu, který na jednom pódiu nabídl jak mladé začínající kapely, tak ostřílené britské bardy.

Teplický první beatový festival byl v duchu tažení za zdraví euroobčanů nekuřácký. Mladší i starší rockeři ušetřili a absence cigaretového oparu měla i další výhody. Na kapely bylo dobře vidět i od zvukaře a spokojení byli také fotografové. Těm pramínky cigaretového kouře nekazily záběry na kapely Orfeus Beat a Stay Subway, které v postupně se plnícím koncertním sále svou autorskou tvorbou zdatně rozehřívaly publikum.

Výborného přijetí se po koncertech rockové omladiny dostalo od několika stovek třetím vystupujícím, teplickým Blue Rocket, kteří se domácímu publiku podruhé v letošním roce představili v obměněné sestavě. Ženské vokály posílila zpěvačka Vendy a někteří příznivci teplických „rakeťáků“ si na vlastní oči i uši mohli porovnat, jak kapela hraje s novým baskytaristou, ostříleným muzikantem Jakubem „Kubáncem“ Fojtíkem. V průběhu hodinového koncertu zazněly i skladby z připravované desky Blue Rocket. Pro mnohé bylo překvapením, když se členové kapely uprostřed koncertu vytratili z pódia a nechali zpěváka Máru a kytaristu Petra Samka, aby ve dvojici na akustické kytary odehráli nejmladší přírůstek kapelního repertoáru, lyrickou skladbu Skříň.

Po úspěšném koncertě jediné domácí skupiny 1. Beatového Festivalu v Teplicích už následovala přestavba pódia pro The Yardbirds. Nikdo v podstatě netušil, jak kapela, v níž v současnosti hrají už jen dva z jejích zakládajících členů, dostojí své pověsti zakladatelů rockové muziky, která koncem šedesátých let začala z rádií a koncertních sálů vytlačovat klasický rock´n´roll. A to se kvůli nemoci do lázeňského města nedostavil kytarista Chris Dreja.

I když teplické publikum muzikanty, až na bubeníka Jima Mc Cartyho, jediného člena původně liverpoolské party, nepoznávalo, kapela sebevědomě naservírovala plnému sálu tác plný hudebních lahůdek. Některé byly už pěkně odleželé a není divu, The Yardbirds za téměř čtyřicet let cestování koncertními sály i nahrávacími studii po celém světě mohou nabídnout menu, seskládané jak z hitů, napsaných v dobách, kdy s kapelou hráli Jeff Beck, Eric Clapton nebo Jimmy Page, tak z novinek tvorby posledních let.

Veškerá odpovědnost za kytarové party v Teplicích padla na nejmladšího člena britské party, čerstvě ostříhaného jedenadvacetiletého Bena Kinga. Ten si ale, i s pomocí vynikajícího zpěváka Andyho Mitchella, který soundu kapely přispíval bravurně zvládanou foukací harmonikou, hravě poradil i s bluesovými nebo psychedelickými improvizacemi, které ke koncertům The Yardbirds neodmyslitelně patří. Podpořeni skvělou rytmikou bubeníka Mc Cartyho a baskytaristy Davida Smaleho předvedli The Yardbirds v Teplicích stoprocentní beatový nářez, v němž nechyběly ani letité skladby Dazed Confused, slavnější z repertoáru Led Zeppelin nebo singlový hit konce šedesátých let For Your Love.

Závěr festivalu patřil partě protřelých muzikantů z populárních Míchaček Betonu. Výborně promazaný muzikantský stroj, ozvláštněný příčnou flétnou Marka Židlického, sází na skvěle odehrané české i světové rockové hity. Publikum si před půlnocí s chutí zazpívalo jak rythm and bluesové skladby Vladimíra Mišíka nebo Michala Prokopa, tak i Dylanovu Knockin´ On a Heaven´s Door nebo floydovskou Another Brick On The Wall.

Ti, kteří vydrželi do konce si nakonec vyslechli dobrou zprávu, s kterou na pódium přišel pořadatel festivalu …................. 1. Beatový Festival se svého pokračování dočká na jaře příštího roku a headlinery budou další legendy světového rocku, Manfred Mann's Earth Group.
 
 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.