muzikus.cz na

facebook twitter
homepage
International Shakuhachi Festival Prague
International Shakuhachi Festival Prague Pro Musica Nipponia zahrála po 16 letech v Praze
 
blogy
 

10.11.2017

Pro Musica Nipponia zahrála po 16 letech v Praze
 
 
blog
 
Pro Musica Nipponia zahrála po 16 letech v Praze

10.11.2017

V rámci International Shakuhachi Festivalu Prague, který se konal v polovině září, do České republiky zavítala část světoznámého japonského hudebního uskupení Pro Musica Nipponia. I když se jednalo jen o trojici, tedy zlomek celého ansámblu, rozhodně tito dva muži a dáma dělali čest slavnému jménu.

Motonaga Hiromu je brilantním hráčem na bambusovou flétnu shakuhachi a také současným výkonným manažerem celého uskupení, které koncertuje již od roku 1972. Do Evropy jej doprovodila hráčka na koto Keiko Hisamoto, která je vnučkou legendárního japonského hráče na tuto dvacetistrunnou citeru, a šamisenista Kodai Minoda.

Jejich velký večer se odehrál v sobotu 16. září v sále Martinů na pražské HAMU. A byl to skutečně pestrý večer. Vedle tradiční skladby z 18. století a několika moderních kompozic zazněly i dvě světové premiéry od českých skladatelů.

V Magnolii Martina Klusáka se setkalo koto s harfou. Hlavní roli v tomto nečekaném hudebním rozhovoru sehrála Hana Hrachovinová, která mistrně doplnila svou japonskou kolegyni.

Druhou premiérou byla skladba Ikigai od Jiřího Lukeše, který mezi tradiční japonskou trojici posadil moravský cimbál. Této úlohy se na výbornou zhostil Daniel Skála. Hosté večera tak odcházeli se skutečně silnými zážitky, s pocitem, že se právě účastnili něčeho mimořádného.

Japonské trio se představilo v ozvěnách festivalu také v Plzni, 19. září vystoupilo v Měšťanské besedě.

Nové skladby českých autorů zazní dokonce i v Japonsku, a to 27. a 29. listopadu v Tokyu.

Fotogalerii celého festivalu najdete na Facebooku.
 
 
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.